To find a specific employee, use CTRL F to open the search box

bar

If you know of a retirement that should be posted here or if you have a correction that should be made, please Click on this link and email me and I will add/correct it immediately.

Name Job Title Year
KEVIN HUNTING CHIEF DEPUTY DIRECTOR 2018
NEIL MANJI REGIONAL MANAGER REGION 1 2018
JEFF SINGLE SR. POLICY ADVISER AND FORMER R-4 REGIONAL MGR 2018
BILL COOK SENIOR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2018
SANDRA MOREY ECOSYSTEM CONSERVATION DIVISION DEPUTY DIRECTOR 2017
HELEN BIRSS WATERSHED RESTORATIONS GRANTS BRANCH CHIEF 2017
BILL CONDON ENVIRONMENTAL PROGRAM MANAGER 2017
GREG KOLLENBORN SENIOR HATCHERY SUPERVISOR 2017
GREG PAAPE HATCHERY MANAGER II 2017
TIM HEYNE SR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2017
ROCKY TOHMPSON SR. ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2017
JOHN ANDERSON BIOLOGIST 2017
KATHY MAMMEN PROGRAM TECHNICIAN 2017
MARK STOPHER SR. POLICY ADVISER 2016
ROGER WILBUR FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2016
DAN YPARRAGUIRRE DEPUTY DIRECTOR 2016
ALETH B DALMACIO PROGRAM TECHNICIAN 2012
ALLEN J HOUSTON FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2012
BETSY C BOLSTER STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2012
CAROL A SILVA MANAGEMENT SERVICES TECHNICIAN 2012
CHRISTINE L MCGUIRE ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2012
DARA A CHAVOEN MANAGEMENT SERVICES TECHNICIAN 2012
DEBRAH J WEAVER OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 2012
DENNIS L WARDELL ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2012
DIANE J LAYMAN ADMINISTRATIVE

OFFICER III, RESOURCES AGENCY

2012
DONOVAN M WARD SENIOR

HATCHERY SUPERVISOR

2012
DWIGHT R GREENE ASSOCIATE

PERSONNEL ANALYST

2012
EDWARD A TOVES FISH

HATCHERY MANAGER I

2012
EDWARD K BOYES OIL

SPILL PREVENTION SPECIALIST

2012
ELTON W WENNEKER SENIOR

INFORMATION SYSTEMS ANALYST (SUPERVISOR)

2012
ERNESTINA C BERNAL ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2012
GABRINA T GATCHEL OFFICE

TECHNICIAN (GENERAL)

2012
JACLYNNE A SMITH BUSINESS

SERVICE ASSISTANT (SPECIALIST)

2012
JOHN R MORENO FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2012
KATHERINE M SIRK ASSOCIATE

CIVIL ENGINEER

2012
KATIE M WINN PROGRAM

TECHNICIAN II

2012
LESLEE NEWTON-REED ENVIRONMENTAL

SCIENTIST

2012
LUPE R ZAMORA FISH

AND WILDLIFE SEASONAL AID

2012
MARIDA J MARTIN STAFF

CHEMIST

2012
MARVA L MURRAY SUPERVISING

PROGRAM TECHNICIAN I

2012
MICHAEL D COZART FISH

HATCHERY MANAGER I

2012
MICHAEL J HARRIS ENVIRONMENTAL

SCIENTIST

2012
PAT A THATCHER OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2012
PAULA E HENRY ASSOCIATE

PERSONNEL ANALYST

2012
PHILLIP R MOELLER ENVIRONMENTAL

SCIENTIST

2012
RHONDA J REED PROGRAM

MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY

2012
RICKIE R DAVIS FISH

HABITAT SUPERVISOR

2012
ROBERT A BURKS FISH

HATCHERY MANAGER I

2012
RONALD K CONNER FISH

AND WILDLIFE SEASONAL AID

2012
SANDRA L OWEN SENIOR

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2012
STEVEN J LEGNARD FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2012
STEVEN W CORDES SENIOR

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2012
SUSAN C SCHLOSSER FISH

AND WILDLIFE SCIENTIFIC AID

2012
THOMAS J KRAEMER FISH

AND WILDLIFE SCIENTIFIC AID

2012
WAYNE S WEBSTER FISH

AND WILDLIFE SCIENTIFIC AID

2012
BARBARA E PIKE SENIOR

PERSONNEL SPECIALIST

2011
BARRY W COLLINS SENIOR

BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES)

2011
BELINDA J DEAN MANAGEMENT

SERVICES TECHNICIAN

2011
CAROL E HORN EXECUTIVE

ASSISTANT

2011
CATHERINE M PRUSINSKI MANAGEMENT

SERVICES TECHNICIAN

2011
CHARLES S ARMOR C.E.A. 2011
CIPRIANO F OLVERA FISH AND WILDLIFE SEASONAL AID 2011
COLLEEN D HARVEY-ARRISON ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2011
CYNTHIA A CATALANO ADMINISTRATIVE

OFFICER III, RESOURCES AGENCY

2011
DAN L GIFFORD STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2011
DANIELLE A GRAHAM PROGRAM TECHNICIAN 2011
DARLENE A MC GRIFF SENIOR BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES) 2011
DAVID C GREWING FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2011
DAVID J RICHTER STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2011
DEBORAH M RADLEY SUPERVISING ACCOUNT CLERK II 2011
DEBRA A GOJNIC ASSOCIATE PERSONNEL ANALYST 2011
DEEDEE M ELDRED ADMINISTRATIVE OFFICER I, RESOURCES AGENCY 2011
DENNIS W BEDFORD STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2011
DONALD W JENKINS FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2011
DONNA G DANIELS STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2011
DOROTHY CRYSTAL SENIOR LABORATORY ASSISTANT 2011
DUANE P WILSON TRACTOR OPERATOR-LABORER 2011
FRANK D PENSON TRACTOR OPERATOR-LABORER 2011
GARY L HOBGOOD STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2011
HARLAN A CASE ASSOCIATE GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST 2011
HAROLD J NOVICK, II ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 2011
HARRY S MORSE MARKETING SPECIALIST 2011
IVY A GURVITZ OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 2011
JACK A AMES ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2011
JACK J URRUTIA TRACTOR OPERATOR-LABORER 2011
JAMES E WHELAN ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2011
JAMES V THOMPSON FISH HABITAT SUPERVISOR 2011
JOHN W MCCAMMAN AQUACULTURE COORDINATOR/DEPARTMENT OF FISH AND GAME 2011
JON K FISCHER ENVIRONMENTAL PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY) 2011
KAREN T HOOVER SENIOR PERSONNEL SPECIALIST 2011
LAURIE D COLTON ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2011
LAURIE S SMITH SENIOR LABORATORY ASSISTANT 2011
LAWRENCE K HANSON SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 2011
LINDA L PECK STAFF SERVICES ANALYST (GENERAL) 2011
LINDA M LARSON PROGRAM TECHNICIAN 2011
LORILEI C POWERS ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2011
MARGARET J MATTINGLY SECRETARY 2011
MARK D STEPHENSON SENIOR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2011
MARY ANN T SHOWERS STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2011
MARY E BOLAND BIOLOGIST (WILDLIFE) 2011
MARY J COOK TELECOMMUNICATIONS

SYSTEMS MANAGER I (SPECIALIST)

2011
MAURICIO E CARDENAS ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2011
MICHAEL S HILL ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2011
MORGAN E WEHTJE SENIOR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2011
NANCY G ANDREW STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2011
NANCY G WENDT OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 2011
RAUL RODRIGUEZ ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2011
ROBERT M HUGHES MARKETING SPECIALIST 2011
ROBERTA SANDOVAL

WONG

STAFF SERVICES MANAGER II (SUPERVISORY) 2011
ROSALINE BJORNSEN PERSONNEL SPECIALIST 2011
ROXANNE S WOODWARD STAFF SERVICES MANAGER I 2011
SANDRA L THURSTON FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2011
SENIDA ROMAN MANAGEMENT SERVICES TECHNICIAN 2011
SHIRLEE A KELLY ADMINISTRATIVE

OFFICER I, RESOURCES AGENCY

2011
SHIRLEY R CARPENTER FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2011
TIM W WILLIAMSON WILDLIFE

HABITAT SUPERVISOR II

2011
TIMOTHY J CALDWELL WILDLIFE

HABITAT SUPERVISOR II

2011
VERNON F CARR FISH

HATCHERY MANAGER II

2011
WAYNE C BERGESON FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2011
WILLIAM L GALLUP SENIOR

LAND AGENT (SPECIALIST)

2011
ALEX R HUNTER LABORATORY

TECHNICIAN II -ANIMAL PATHOLOGY-

2010
ANDREW M PAULI ASSOCIATE

BIOLOGIST (WILDLIFE)

2010
ARMANDO R QUINONES SENIOR

HATCHERY SUPERVISOR

2010
BONNIE TURNER PUBLIC

LAND MANAGEMENT SPECIALIST IV

2010
BRENDA M KOPPERDAHL FISH

AND WILDLIFE SCIENTIFIC AID

2010
BRIAN J FINLAYSON SENIOR

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2010
BRUCE W WEBB STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2010
CHARLES R TODD STAFF

CHEMIST

2010
CHRISTINE L RAKELA STAFF

SERVICES MANAGER II (SUPERVISORY)

2010
CRAIG J WILSON ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2010
CYNTHIA M JONES C.E.A. 2010
DAVID A JESSUP SENIOR

WILDLIFE VETERINARIAN SUPERVISOR

2010
DEBORAH C SNIDER SENIOR

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2010
DEBORAH J JOHNSTON SENIOR

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2010
DEBRA K TOWNSEND C.E.A. 2010
DELFIN E TACBAS FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2010
DENYSE RACINE SENIOR

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2010
DORA P MORGESE ACCOUNT

CLERK II

2010
DOUGLAS R UPDIKE ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2010
ERIC J TRAHAN OFFICE

ASSISTANT (TYPING)

2010
G B WHITE FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2010
GARY B STACEY C.E.A. 2010
GARY E DIVINE FISH

HABITAT SPECIALIST

2010
HARRY M KRAUSE FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2010
JACQUELYN EDWARDS OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2010
JAMES R ADAMS FISH

HATCHERY MANAGER II

2010
JASON G COOK ACCOUNTING

OFFICER (SPECIALIST)

2010
JEANNINE M DEWALD ASSOCIATE

BIOLOGIST (WILDLIFE)

2010
JERRY L AYERS FISH

HATCHERY MANAGER I

2010
JOANNE R SANDERS RESEARCH

ANALYST I (GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS)

2010
JOHN C CLITHERO ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2010
JULIA L DEVORE OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2010
KATHLEEN M MOWLEM ADMINISTRATIVE

OFFICER II, RESOURCES AGENCY

2010
KATHY G GEARY EXECUTIVE

SECRETARY I

2010
KENNETH C MOORE ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2010
KENNETH NIELSEN ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2010
KENT A SEIFARTH FISH

HATCHERY MANAGER I

2010
KIMBALL W RUSHTON FISH

HATCHERY MANAGER II

2010
LARRY R DEPEE FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2010
LAURA E BRIDEN SENIOR

BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE)

2010
LAURA J DURAN-SANTIAGO PERSONNEL

SUPERVISOR I

2010
LEO A MILLAN MATE,

FISH AND GAME VESSEL

2010
LINDA A CALDWELL OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2010
LINDA M ALLAN FISH

AND WILDLIFE SCIENTIFIC AID

2010
LORNA J BERNARD MARKETING

SPECIALIST

2010
LOURDES M KINNEY ASSOCIATE

PERSONNEL ANALYST

2010
MARGARET E GROW FISH

AND WILDLIFE INTERPRETER II

2010
MARK R MOORE STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2010
MARTIN F CHEN SENIOR

FISH PATHOLOGIST

2010
MICHAEL OSTERWISE FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2010
MIKE G WOMACK WILDLIFE

HABITAT SUPERVISOR II

2010
NANCY L STROUD MANAGEMENT

SERVICES TECHNICIAN

2010
PATRICIA L FRIEDMAN STAFF

SERVICES MANAGER I

2010
PATRICK D DYAS SENIOR

LAND AGENT (SPECIALIST)

2010
RICHARD W HOLLY OIL

SPILL PREVENTION SUPERVISOR I

2010
ROBERT A ANDERSON FISH

HATCHERY MANAGER II

2010
ROBERT E PERRET STAFF

SERVICES MANAGER I

2010
ROBERT F LOMAX STAFF

SERVICES ANALYST (GENERAL)

2010
ROBIN D LEWIS SENIOR

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2010
RONALD E DAVIS FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2010
ROY B BOYETTE FISH

AND WILDLIFE SEASONAL AID

2010
SHIRLEY LIPA ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2010
SHIRLEY M GARDNER MANAGEMENT

SERVICES TECHNICIAN

2010
STEPHANIE L MOUG SUPERVISING

PROGRAM TECHNICIAN I

2010
STEPHEN M TUREK SUPERVISING

BIOLOGIST

2010
STEVEN NEWTON-REED STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2010
SUSAN L COALE WATER

QUALITY BIOLOGIST

2010
SUZETTE D SMYTHE SENIOR

ACCOUNTING OFFICER (SUPERVISOR)

2010
SYLVIA MORENO SENIOR

ACCOUNTING OFFICER (SUPERVISOR)

2010
TERI EDWARDS ADMINISTRATIVE

OFFICER III, RESOURCES AGENCY

2010
THOMAS S LEW STAFF

CHEMIST

2010
TIMOTHY C KUDROSHOFF WILDLIFE

HABITAT SUPERVISOR I

2010
VALERIE VANWAY STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2010
WALTER J BEER SENIOR

BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES)

2010
ALAN F GRASS FISH

HABITAT SUPERVISOR

2009
ALLAN D SALIN FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2009
ANNETTE JENNINGS ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2009
BARBARA H WILSON ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2009
BARBARA WINN ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2009
BECKY L HWANG ASSOCIATE

ACCOUNTING ANALYST

2009
BOBBIE W HOWARD FISH

HATCHERY MANAGER I

2009
CLIFFARD E AKERS FISH

HABITAT SPECIALIST

2009
COLINDA GUTIERREZ FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2009
CONNIE B PAUIG SENIOR

ACCOUNT CLERK

2009
CONNIE L BRYANT ACCOUNTING

TECHNICIAN

2009
DALE A WATKINS STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2009
DANIEL D FRIEDMAN ADMINISTRATIVE

OFFICER III, RESOURCES AGENCY

2009
DANNY M BYRD FISH

HABITAT SPECIALIST

2009
DAVID S ONO BIOLOGIST

(MARINE/FISHERIES)

2009
DEBORAH D MANES SENIOR

PROGRAMMER ANALYST (SPECIALIST)

2009
DIANE H INSTNESS STAFF

SERVICES MANAGER I

2009
DONALD B KOCH DIRECTOR/DEPT

OF FISH AND GAME

2009
EVELYN J WILLIAMS DISPATCHER-CLERK 2009
GAIL E WRIGHT OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2009
HATHOR G WOODS OIL

SPILL PREVENTION SPECIALIST

2009
HOWARD W JONG SENIOR

BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES)

2009
JAMES R WHITE STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2009
JAN L HUNTER BIOLOGIST

(WILDLIFE)

2009
JOHANNA DIAZ OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2009
JOHN A BEAM SENIOR

BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE)

2009
JOHN I HISCOX ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2009
JOHN L TURNER ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2009
JOHN P BAXTER BUSINESS

SERVICE ASSISTANT (SPECIALIST)

2009
KATHLEEN M CALLAN UNKNOWN 2009
KELLIE A FRIEL ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2009
KONSTANTIN A KARPOV SENIOR

BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES)

2009
LAWRENCE G PRESTON SENIOR

BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES)

2009
LINDA C HANSON STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2009
MARKHAM OSUNA STAFF

SERVICES MANAGER I

2009
MARY L MENCONI STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2009
MELODY A TATE ASSOCIATE

PERSONNEL ANALYST

2009
MICHAEL K SILVA MATE,

FISH AND GAME VESSEL

2009
PAMELA A BEARE STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2009
PAUL F RAQUEL SENIOR

BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE)

2009
PERRY L HERRGESELL C.E.A. 2009
PHILIP R PRIDMORE WILDLIFE

HABITAT SUPERVISOR II

2009
RANDAL C BENTHIN SENIOR

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2009
RANDALL H WELCH FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2009
RAYMUNDO D HERNANDEZ STAFF

SERVICES MANAGER III

2009
RICHARD F MORANDA FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2009
ROBERT B READ ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2009
RONALD L NABITY DATA

PROCESSING MANAGER III

2009
SANDRA A BRUNSON OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2009
SANDRA J LUCAS ASSOCIATE

ACCOUNTING ANALYST

2009
SANDRA L BROWN ASSOCIATE

BUDGET ANALYST

2009
STEVE D SILVAS FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2009
THEODORE PANOS FISH

AND WILDLIFE SEASONAL AID

2009
THOMAS A STUART SENIOR

INFORMATION SYSTEMS ANALYST (SUPERVISOR)

2009
THOMAS E BLANKINSHIP SENIOR

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2009
THOMAS O MOORE ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2009
THOMAS R FYLER FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2009
TUY VAN T NGUYEN STAFF

PROGRAMMER ANALYST (SPECIALIST)

2009
WAYNE A STATLER FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2009
WILLIAM G COX ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2009
ALLEN M GROVER SENIOR

BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES)

2008
BRIAN D QUELVOG BIOLOGIST

(MARINE/FISHERIES)

2008
CARL E JOCHUMS STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2008
CARMEN C CUA ASSOCIATE

MANAGEMENT AUDITOR

2008
DALE F MITCHELL ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2008
DAVID A WALKER ENVIRONMENTAL

SCIENTIST

2008
DEBRA A MACHADO ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2008
DENNIS A REDFERN SENIOR

HATCHERY SUPERVISOR

2008
DONALD K BLAKE WILDLIFE

HABITAT SUPERVISOR II

2008
DOROTHY R POTTER FISH

AND WILDLIFE SEASONAL AID

2008
EDGAR A GULBRANSON FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2008
EJERCITO N NIEVA OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2008
ELISA P CANUELA ACCOUNT

CLERK II

2008
ESTEVAN M FLORES TRACTOR

OPERATOR-LABORER

2008
FELIX L ARTEAGA C.E.A. 2008
GAIL B RUBIN STAFF

COUNSEL

2008
GARY D CANTRELL RESEARCH

ANALYST II (GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS)

2008
GLENNA A GROH OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2008
JACK E GECK OIL

SPILL PREVENTION SUPERVISOR I

2008
JAMES D BANKS SENIOR

WILDLIFE FORENSIC SPECIALIST

2008
JERALD E BOYSEN STAFF

INFORMATION SYSTEMS ANALYST (SPECIALIST)

2008
JOAN M PRINCE ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2008
JOHN M SIPEREK,

JR

SUPERVISING BIOLOGIST 2008
JOHN R GUSTAFSON STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2008
JOYCE F YOUNG STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2008
KATHLEEN W DOUGHTY-SWANSON ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2008
KATHLEEN Y MCGOOGAN BUSINESS

SERVICE ASSISTANT (SPECIALIST)

2008
MARIE A PRIOLO STAFF

INFORMATION SYSTEMS ANALYST (SPECIALIST)

2008
MARK G ZUSPAN ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2008
MARTHA E SCHAUSS ASSOCIATE

BIOLOGIST (WILDLIFE)

2008
MARY R RENWICK STAFF

SERVICES MANAGER I

2008
MAXINE TATE OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2008
MICHAEL J MULLIGAN ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2008
NANCY L REDFERN OFFICE

ASSISTANT (TYPING)

2008
PAM C HALL OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2008
PAMELA E GRAYBILL OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2008
PATRICK J COULSTON SUPERVISING

BIOLOGIST

2008
PETER O LILLESAND MOTOR

VESSEL ENGINEER

2008
PHILIP S CLEMONS PUBLIC

LAND MANAGEMENT SPECIALIST IV

2008
RANDOLPH O KELLY STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2008
RAYMOND L MICHALSKI MATE,

FISH AND GAME VESSEL

2008
RICHARD E YORK UNKNOWN 2008
ROBERT A TEAGLE WILDLIFE

HABITAT SUPERVISOR I

2008
ROBERT G WAKEFIELD FISH

HATCHERY MANAGER II

2008
ROBERT L POOL FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2008
RONALD W SCHLORFF STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2008
SUSAN M HERRGESELL ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2008
SYBIL D SUDDUTH ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2008
TERANCE L WEST FISH

HATCHERY MANAGER II

2008
TERESA L JORDAN C.E.A. 2008
TIMOTHY M ODONNELL MATE,

FISH AND GAME VESSEL

2008
VERNON C BLEICH SENIOR

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2008
WILLIAM B LELAND DEPUTY

ADMINISTRATOR, OSPR

2008
WILLIAM E LOUDERMILK C.E.A. 2008
ADRIENNE ELLIOTT OFFICE

ASSISTANT (TYPING)

2007
ALLAN R BUCKMANN ASSOCIATE

BIOLOGIST (WILDLIFE)

2007
BELLORY G FONG ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2007
BRUCE E DEUEL ENVIRONMENTAL

SCIENTIST

2007
CONRAD G MATTHEWS FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2007
CYNTHIA L HEE OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2007
DANIEL P CONNELLY SENIOR

BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE)

2007
DEE E WARENYCIA BIOLOGIST

(WILDLIFE)

2007
DOUGLAS L BOWMAN WILDLIFE

HABITAT SUPERVISOR II

2007
EILEEN A REED ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2007
ELWOOD R GUNTER,

JR

SENIOR HATCHERY SUPERVISOR 2007
FRANK B GRAY ENVIRONMENTAL

SCIENTIST

2007
GARY R FORKNER FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2007
GARY W MILLER ADMINISTRATIVE

OFFICER III, RESOURCES AGENCY

2007
GORDON I GOULD,

JR

STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2007
HOLMAN E KING ASSOCIATE

BIOLOGIST (WILDLIFE)

2007
IVAN L PAULSEN SENIOR

BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES)

2007
JAMES R HINTEMEYER MATERIALS

AND STORES SPECIALIST

2007
JEFFREY P FINN STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2007
JOHN R LOKKE FISH

HABITAT ASSISTANT

2007
JOHN W SCHWABE FISH

HABITAT SPECIALIST

2007
JOSEPH A VINCENTY,

III

STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2007
JOSEPH P CARBONI SUPERVISING

BIOLOGIST

2007
KENNETH E MAYER ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2007
KIM MCCLENEGHAN ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2007
L R BRODDRICK DIRECTOR/DEPT

OF FISH AND GAME

2007
LARRY L ENG C.E.A. 2007
LAWRENCE R ESPINOSA STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2007
LINDA D PELPHREY BUSINESS

SERVICE ASSISTANT (SPECIALIST)

2007
LINDA HYATT OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2007
LINDA L BIRGE OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2007
LINDA M DRAKE SENIOR

LAND AGENT (SPECIALIST)

2007
LINDA M SANTAMARIA PROGRAM

TECHNICIAN

2007
LLISA HIEBERT ADMINISTRATIVE

OFFICER III, RESOURCES AGENCY

2007
MARTIN D LUDTKE FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2007
MARY M WEESE ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2007
MAUREEN M WRIGHT ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2007
MICHAEL B DEAN STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2007
MICHAEL E HAYNIE ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2007
NICK A VILLA ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2007
PATRICIA E HAYNES ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2007
PATRICK H OVERTON SENIOR

HATCHERY SUPERVISOR

2007
PATRICK J CLOONAN FISH

AND WILDLIFE SCIENTIFIC AID

2007
ROBERT M KANO ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2007
RONALD D ROGERS ENVIRONMENTAL

SCIENTIST

2007
SALLY E SKELTON SUPERVISING

LABORATORY ASSISTANT I

2007
SARAH H LESLIE SECRETARY 2007
SHARON S SHAW RESEARCH

ANALYST II -GENERAL-

2007
SHIRLEY A CLARK FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2007
STANLEY J STEPHENS STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2007
SUSAN C LEVITSKY STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2007
WILLIAM N HOLTZ WILDLIFE

HABITAT SUPERVISOR II

2007
ALBERT T PAULEK ASSOCIATE

BIOLOGIST (WILDLIFE)

2006
ALFRED W WRIGHT EXECUTIVE

DIRECTOR, WILDLIFE CONSERVATION BOARD

2006
ANTONIO P PIROTE ASSOCIATE

PROGRAMMER ANALYST (SPECIALIST)

2006
ARTHUR C KNUTSON SENIOR

BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES)

2006
BANKY E CURTIS C.E.A. 2006
CHLOETTE I LEACH OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2006
CLARENCE J MAYOTT STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2006
DARLENE R HARDY STAFF

SERVICES MANAGER II (SUPERVISORY)

2006
DAVID L ROSE FISH

HABITAT SUPERVISOR

2006
DENNIS P LEE SUPERVISING

BIOLOGIST

2006
DIANA F JACOBS SPECIAL

ADVISOR, SCIENCE AND ENVIRONMENTAL PROGRAMS

2006
DOUGLAS S RIDGWAY FISH

HABITAT SUPERVISOR

2006
ELAINE F MOLINA ADMINISTRATIVE

OFFICER I, RESOURCES AGENCY

2006
EMILY L FONG ACCOUNT

CLERK II

2006
EVA A OROZCO OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2006
FRANCIS G WERNETTE ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2006
FRANK A HALL ASSOCIATE

BIOLOGIST (WILDLIFE)

2006
GEORGE W FOXWORTH ASSOCIATE

BUDGET ANALYST

2006
GLENDA F SANI EXECUTIVE

ASSISTANT

2006
GLORIA D CURRY-COLLINS INFORMATION

SYSTEMS TECHNICIAN

2006
GLORIA J GREGORY SENIOR

ACCOUNTING OFFICER (SPECIALIST)

2006
GREGORY E FAUST FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2006
JAMES L HOUK ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2006
JAMES R NELSON STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2006
JANICE L BEEDING OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2006
JEANINE C DECAIRES-NEWHOUSE OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2006
JEFFREY D MOFFETT STAFF

SERVICES ANALYST (GENERAL)

2006
JERRY HOLDEN FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2006
JOHNNIE L NELSON SENIOR

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2006
JOSEPHINE HOPFAUF OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2006
KAREN R JONES LABORATORY

TECHNICIAN II -ANIMAL PATHOLOGY-

2006
KATHY A KILLIAN ASSOCIATE

PERSONNEL ANALYST

2006
KENNETH C WILSON STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2006
LARRY E WEEK C.E.A. 2006
LEE A CASALEGGIO TRAINING

OFFICER I

2006
LIEM D NGUYEN ASSOCIATE

INFORMATION SYSTEMS ANALYST (SPECIALIST)

2006
LOUISE P FIORILLO FISH

AND WILDLIFE INTERPRETER III

2006
LYNN M PETERS OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2006
MERRILL D JELLISON FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2006
MICHAEL G SEEFELDT FISH

HATCHERY MANAGER II

2006
MICHAEL R LAU ENVIRONMENTAL

SCIENTIST

2006
PATRICIA W SCIARROTTA ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY)

2006
PAUL D STEIN CHIEF

DEPUTY DIRECTOR, FISH AND GAME

2006
PAUL D WARD ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2006
PAULA D LOHMEYER ADMINISTRATIVE

OFFICER III, RESOURCES AGENCY

2006
PETER L HAAKER SENIOR

BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES)

2006
RANDALL J NELSON SENIOR

LAND AGENT (SPECIALIST)

2006
RICHARD D ENGELSEN TELECOMMUNICATIONS

SYSTEMS MANAGER I (SPECIALIST)

2006
ROBERT F HULBROCK AQUACULTURE

COORDINATOR/DEPARTMENT OF FISH AND GAME

2006
ROBERT W CAIKOSKI UNKNOWN 2006
RONALD M JUREK STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2006
SIDNEY D POE FISH

HATCHERY MANAGER II

2006
VICKIE W PARKER ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2006
WILLIAM E BOHALL FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2006
ARMINTIE J COLLINS EXECUTIVE

SECRETARY I

2005
CALVERT L CRAWFORD SENIOR

FISH HABITAT SUPERVISOR

2005
CARLTON D MOORE CHIEF

DEPUTY DIRECTOR, OSPR

2005
CAROL J ELVIN OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2005
CAROLYN BRISCOE OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2005
CHARLES F RAYSBROOK C.E.A. 2005
CYNTHIA K WATANABE ASSOCIATE

HYDRAULIC ENGINEER

2005
DAVID O PARKER SENIOR

BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES)

2005
DEBRA NOBLE OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2005
DENISE S JEROME SENIOR

PROGRAMMER ANALYST (SUPERVISOR)

2005
DENNIS R MARIA ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2005
DIANNE G SNYDER DISPATCHER-CLERK 2005
DIXIE L HARTMAN FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2005
EUGENE V TOFFOLI STAFF

COUNSEL III (SUPERVISOR)

2005
GLENN F BLACK SENIOR

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2005
GRACIELA HERRERA ASSOCIATE

PROGRAMMER ANALYST (SPECIALIST)

2005
HARRY J RECTENWALD STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2005
JAMES E SHIPP FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2005
JAMES H DAVIS ASSOCIATE

BIOLOGIST (WILDLIFE)

2005
JEAN A NEGUS OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2005
JIM H GROH SENIOR

HATCHERY SUPERVISOR

2005
JOHN P SCHOLL ENVIRONMENTAL

SCIENTIST

2005
JOHN S SUNADA ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2005
JOSEPH R ALLY ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2005
JUDITH A POGLEDICH OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2005
KATHERINE M SMITH FISH

AND WILDLIFE SEASONAL AID

2005
LIEN T HUA PROGRAM

TECHNICIAN

2005
LINDA L JONES ACCOUNTING

ADMINISTRATOR I (SUPERVISOR)

2005
LINDA S MASTELLER PERSONNEL

SUPERVISOR II

2005
MARGARET M KELLY OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2005
MARY J PRIEST ACCOUNTING

TECHNICIAN

2005
MAUREEN E RIVERA EXECUTIVE

ASSISTANT

2005
MICHAEL RODE STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2005
MORRISE E AUSTIN TRACTOR

OPERATOR-LABORER

2005
PAUL L DALKA ENVIRONMENTAL

SCIENTIST

2005
PAUL P CHAPPELL ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2005
PAUL R KELLY STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2005
RHONDA L HOUSTON

DESVOIGNES

MANAGEMENT SERVICES TECHNICIAN 2005
RICHARD C HAZELEUR FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2005
RICHARD D SMITH CIVIL

ENGINEERING ASSOCIATE

2005
RICHARD T HURTADO TRACTOR

OPERATOR-LABORER

2005
ROBERT D MCALLISTER SENIOR

BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES)

2005
ROBERT L CATHCART ADMINISTRATIVE

OFFICER III, RESOURCES AGENCY

2005
ROBERT R TREANOR EXECUTIVE

DIRECTOR, FISH AND GAME COMMISSION

2005
ROBERTA E GALGIANI ACCOUNTING

OFFICER (SUPERVISOR)

2005
RONALD A BALINT FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2005
SHERRY E WEST PERSONNEL

SPECIALIST

2005
STEPHEN J CROOKE SENIOR

BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES)

2005
STEVEN J ARRISON ASSOCIATE

BIOLOGIST (WILDLIFE)

2005
SUSAN L WHITNEY OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2005
WALTER L MECUM BIOLOGIST

(MARINE/FISHERIES)

2005
ALAN P PICKARD ENVIRONMENTAL

PROGRAM MANAGER I (MANAGERIAL)

2004
ANTHONY C RIES WILDLIFE

HABITAT ASSISTANT

2004
BARBARA A SIMPSON ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2004
BARBARA A TATMAN FISH

AND WILDLIFE SCIENTIFIC AID

2004
BARBARA J CORBIN OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2004
BARBARA L BENTLEY OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2004
BONNIE M AYALA ACCOUNT

CLERK II

2004
BRUCE D AUSTIN FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2004
CHARLES J BROWN ENVIRONMENTAL

SCIENTIST

2004
CHARLES T KEYS FISH

HATCHERY MANAGER II

2004
CHERYL A AVANTS EXECUTIVE

SECRETARY I

2004
DAVID H THOMAS ASSOCIATE

BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES)

2004
DENNIS R BECKER SENIOR

BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE)

2004
EDWARD R TEMPLE FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2004
ELIZABETH J CAMPBELL UNKNOWN 2004
ERIC H KNAGGS RESEARCH

MANAGER II -GENERAL-

2004
FRED BOTTI STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2004
FRED M SPEARS FISH

AND WILDLIFE TECHNICIAN

2004
FREDERICK E WENDELL C.E.A. 2004
GARY E SMITH STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2004
GARY R RAMSDEN FISH

HATCHERY MANAGER II

2004
GLORIA M HAWKS ADMINISTRATIVE

OFFICER II, RESOURCES AGENCY

2004
JAMES A SWANSON SUPERVISING

BIOLOGIST

2004
JAMES E HARDWICK STAFF

ENVIRONMENTAL SCIENTIST

2004
JAMES N LINDSAY FISH

HATCHERY MANAGER II

2004
JAMES S HOPELAIN SENIOR

BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES)

2004
JANICE C SMITH PERSONNEL

SPECIALIST

2004
JANICE M SILVERMAN UNKNOWN 2004
JOAN M BETTATI STAFF

SERVICES MANAGER II (SUPERVISORY)

2004
JOYCE A HARMON OFFICE

ASSISTANT (TYPING)

2004
KIM M BURTON OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2004
LAVERNE JOSEY OIL

SPILL PREVENTION SPECIALIST

2004
LELAND K ASHFORD,

JR

WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR I 2004
MARGARET V WARE STAFF

SERVICES MANAGER II (SUPERVISORY)

2004
MARTIN F MUSCHINSKE ENVIRONMENTAL

SCIENTIST

2004
MARY E BRAWNER ASSOCIATE

GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST

2004
MARY MONASTERI OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2004
MICHAEL E VADER STAFF

SERVICES MANAGER II (SUPERVISORY)

2004
MITCHELL A SILVA WILDLIFE

HABITAT SUPERVISOR I

2004
PAULO B CATAQUIZ PROGRAM

TECHNICIAN

2004
PHILENE M DERDOWSKI SENIOR

PERSONNEL SPECIALIST

2004
RICHARD A FLINT ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2004
RICHARD L DIXON SENIOR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2004
ROBERT N LEA ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2004
ROBERT U SNYDER FISH HABITAT SUPERVISOR 2004
RODNEY D GOSS SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE) 2004
ROGER S DIXON FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2004
RONALD L DOTSON FISH HABITAT SUPERVISOR 2004
ROSS A SHADDUCK WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR I 2004
SANTOS A TOBAR MATE, FISH AND GAME VESSEL 2004
SHARON L LA VOIE OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 2004
STEPHEN W SANDERS FISH HATCHERY MANAGER II 2004
SUSAN P KASPER ADMINISTRATIVE OFFICER III, RESOURCES AGENCY 2004
THEODORE J MARTIN OIL SPILL PREVENTION SPECIALIST 2004
TRUDY INGRAM ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2004
VALERIE J FOX STAFF INFORMATION SYSTEMS ANALYST (SPECIALIST) 2004
WILLIAM M SNIDER SENIOR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2004
BARBARA J INGLE SENIOR ACCOUNT CLERK 2003
BARBARA K PIERCE STAFF SERVICES ANALYST (GENERAL) 2003
BRENDA K DUNCAN STAFF SERVICES MANAGER I 2003
BRYAN C HAWES FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2003
CAROLYN L ZARRABI SPECIAL ADVISOR, SCIENCE AND ENVIRONMENTAL PROGRAMS 2003
CATHY GUADAGNINO OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 2003
DARRELL M WONG SENIOR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2003
DAVID P DRAKE STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2003
DON C BERGEN MAILING MACHINES OPERATOR I 2003
DONALD L SCHULTZE SENIOR BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES) 2003
DOROTHY A HART ADMINISTRATIVE OFFICER I, RESOURCES AGENCY 2003
ELMER J DICKMAN FISH AND WILDLIFE SEASONAL AID 2003
GEORGIA L LIPPHARDT PUBLIC LAND MANAGER II 2003
GILBERT C SAWYER MATE, FISH AND GAME VESSEL 2003
IDA J MERCADO SENIOR ACCOUNT CLERK 2003
JACQUES M BARBER LABOR RELATIONS SPECIALIST 2003
JAMES C YARBROUGH FISH HATCHERY MANAGER II 2003
JAMES E HUMPHREY FISH HABITAT SPECIALIST 2003
JAMES V KOWALIK FISH AND WILDLIFE SCIENTIFIC AID 2003
JOHN J GEIBEL SENIOR BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES) 2003
JOHN M CROFT SENIOR MANAGEMENT AUDITOR 2003
JOHN M DUFFY ASSISTANT EXECUTIVE DIRECTOR, FISH AND GAME COMMISSION 2003
JOHN W EMIG SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 2003
JUDY G RYAN EXECUTIVE SECRETARY I 2003
KIM T MARTINDALE OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 2003
LARRY W SITTON SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE) 2003
MARY L CRUMBIE BUSINESS SERVICE ASSISTANT (SPECIALIST) 2003
MICHAEL B BOWEN FISH AND WILDLIFE SCIENTIFIC AID 2003
MICHAEL E RUGG STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2003
MIKE MEINZ STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2003
PATRICIA A BENNETT ASSOCIATE GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST 2003
PATRICIA J PERKINS SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE) 2003
PATRICK C COLLIER ASSOCIATE BIOLOGIST

(MARINE/FISHERIES)

2003
PAUL IDEKER STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2003
PAUL LOEHR FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2003
PETER F BONTADELLI CHIEF DEPUTY DIRECTOR, OSPR 2003
PHILIP G WARNER SENIOR FISH HABITAT SUPERVISOR 2003
RAYMOND G SCHAFFTER ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2003
RICHARD A KLINGBEIL SUPERVISING BIOLOGIST 2003
RICHARD J BRYANT FISH HATCHERY MANAGER II 2003
RICHARD M UPLINGER FISH HATCHERY MANAGER II 2003
ROBERT A CARTER STAFF INFORMATION SYSTEMS ANALYST (SPECIALIST) 2003
ROBERT C HIGHT DIRECTOR/DEPT OF FISH AND GAME 2003
ROBERT L REAVIS, JR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2003
RUSSELL H WICKWIRE ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2003
SANDRA J MILES EXECUTIVE ASSISTANT 2003
SIDNA E HENRY EXECUTIVE SECRETARY I 2003
SUSAN A MANN UNKNOWN 2003
SYLVIA C GUDE ASSOCIATE GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST 2003
WANDA R AVERILL OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 2003
WILBER CARTWRIGHT FISH

HATCHERY MANAGER II

2003
WILLIAM T CASTLE SENIOR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2003
ANN M COCHRAN OFFICE ASSISTANT (TYPING) 2002
BERNICE R HAMMER ASSOCIATE PROGRAMMER ANALYST (SPECIALIST) 2002
BILL D CLARK TRACTOR OPERATOR-LABORER 2002
COLLEEN J WILSON OFFICE ASSISTANT (TYPING) 2002
DAVID E HOSTETTER DEPUTY TO THE CHAIR-FINANCE, POLICY & OUTREACH 2002
DAVID W KOHLHORST SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 2002
DELBERT R MILLIGAN FISH HABITAT ASSISTANT 2002
DIANA G CARO PERSONNEL SPECIALIST 2002
DOUGLAS E DOWELL FISH HATCHERY MANAGER I 2002
ELIZABETH M LEMUS PROGRAM TECHNICIAN II 2002
EUGENE R FLEMING C.E.A. 2002
FRANCIS D HENRY,

JR

C.E.A. 2002
FRANK G GIORDANO SUPERVISING

LAND AGENT (SUPERVISORY)

2002
GEORGE W BALDWIN ACCOUNTING TECHNICIAN 2002
GERALD W MARKEL WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR II 2002
HARVEY H READING ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2002
IRVIN L COWLEY WILDLIFE HABITAT ASSISTANT 2002
JACK W BOOTH ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 2002
JAMES M STEELE ENVIRONMENTAL PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY) 2002
JAMES V SARRO C.E.A. 2002
JAY G PHELPS ASSOCIATE GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST 2002
JOETTE S SEBASTIANI STAFF INFORMATION SYSTEMS ANALYST (SPECIALIST) 2002
JOHN C MODIN SENIOR FISH PATHOLOGIST 2002
JOHN W DESMOND FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2002
KATHLEEN A MAXWELL ASSOCIATE GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST 2002
L B BOYDSTUN C.E.A. 2002
LESLIE R HOWARD WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR II 2002
LINDA J ROSS-PONTRELLI PERSONNEL SPECIALIST 2002
MARILYN E ROSSIGNOL SENIOR ACCOUNT CLERK 2002
MARY A ANGLE UNKNOWN 2002
MARY J TAYLOR EXECUTIVE SECRETARY I 2002
MELVIN A WILLIS SENIOR FISH PATHOLOGIST 2002
MICHAEL E BIRD SENIOR FISH HABITAT SUPERVISOR 2002
PATRICIA A MONTALVO WORD PROCESSING TECHNICIAN 2002
PATRICIA C BUTCHER OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 2002
PATRICK L MCLAUGHLIN ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 2002
PAUL A GREGORY ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2002
PAUL J WERTZ RESEARCH WRITER 2002
RANSE W REYNOLDS FISH HATCHERY MANAGER I 2002
REBECCA J MCELVAIN OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 2002
ROBERT J HUDDLESTON ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 2002
ROBERT N TASTO SENIOR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2002
RONALD C BERTRAM SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE) 2002
ROSEMARY A GARTNER FISH AND WILDLIFE SCIENTIFIC AID 2002
RUSSEL A CALKINS FISHHATCHERY MANAGER II 2002
SHAUN W SMITH FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2002
SHIRLEY A KEMP PROGRAM TECHNICIAN 2002
STEPHEN P RAE SENIOR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2002
SUSAN K BERG ACCOUNT CLERK II 2002
TERRY M MANSFIELD C.E.A. 2002
TIMOTHY T JACKSON FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2002
ZERAL D TWITCHELL OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 2002
ALAN W BARACCO C.E.A. 2001
ANNE L GEROLAMY WORD PROCESSING TECHNICIAN 2001
BENJAMIN QUICK, JR SUPERVISING ACCOUNT CLERK II 2001
BRIAN F HUNTER SUPERVISING BIOLOGIST 2001
CHARLES P MOORE RESEARCH WRITER 2001
CLIFFORD J BOISA ASSOCIATE BUDGET ANALYST 2001
DAN B ODENWELLER SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 2001
DANIEL E ERICKSON ACCOUNTING TECHNICIAN 2001
DONNA M JUNTTI WORD PROCESSING TECHNICIAN 2001
EDITH M FORSTER ACCOUNTING ADMINISTRATOR I (SUPERVISOR) 2001
EILEEN D SIAZ FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2001
GILBERT BANUELOS FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2001
GLENN L ROLLINS,

II

SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE) 2001
HERBERT J PIERCE ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 2001
HERBERT J POOL, JR FISH HABITAT SPECIALIST 2001
JOHN D MASSIE SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE) 2001
KAREN M MADRIGAL ASSOCIATE GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST 2001
LENORIA HEADEN PROGRAM TECHNICIAN 2001
LEO C GILMAN ASSOCIATE INDUSTRIAL HYGIENIST 2001
LINDA J HILBURN OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 2001
MARY BERGEN STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2001
MARYANN T ASHTON FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2001
MICHAEL A HUGHES BUSINESS SERVICE ASSISTANT (SPECIALIST) 2001
MICHAEL MARTIN STAFF TOXICOLOGIST (SPECIALIST) 2001
MITSUYE KITAJIMA SENIOR ACCOUNT CLERK 2001
PATRICK O’BRIEN SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 2001
RENEE C NOLAN PERSONNEL ASSISTANT II, GOVERNOR’S OFFICE, OPR 2001
ROBERT A HARDY ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2001
ROGER L ELLIS SENIOR HATCHERY SUPERVISOR 2001
ROLLIN M BURGOON FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2001
RONALD D THOMAS ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 2001
RONALD G HUNERLACH FISH HATCHERY MANAGER I 2001
RONALD J DECOTO ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2001
RONALD J PELZMAN C.E.A. 2001
SALLY DUDENSING EXECUTIVE SECRETARY I 2001
STEVEN N TAYLOR SENIOR BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES) 2001
TERRANCE P HEALEY ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2001
WILLIAM D MAXWELL SENIOR BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES) 2001
AL PETROVICH, JR DEPUTY ADMINISTRATOR, OSPR 2000
ALVIN M LAPP WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR II 2000
BARBARA A REINKING UNKNOWN 2000
BEVERLY J VICORY COMMUNICATIONS

OPERATOR

2000
BOBBIE S FURIN WORD PROCESSING TECHNICIAN 2000
BOBBY J MAPES SENIOR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2000
BRUCE G BARNGROVER SENIOR HATCHERY SUPERVISOR 2000
CHARLES L HOLMES WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR II 2000
CHRIS A BOONE FISH HATCHERY MANAGER II 2000
DANIEL A HINZ ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 2000
DAVID A MCLEOD ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2000
DAVID M ICKES FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2000
DONALD E STEVENS SUPERVISING OLOGIST 2000
DONALD E WHITE SENIOR ACCOUNTING OFFICER (SUPERVISOR) 2000
DONALD L LOLLOCK ENVIRONMENTAL PROGRAM MANAGER II 2000
DONALD W SCHULTZ TRACTOR OPERATOR-LABORER 2000
DOYLE A HANAN SENIOR OLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 2000
EDWARD E LITTRELL STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2000
EDWARD G MCCOY MATE, FISH AND GAME VESSEL 2000
EDWARD S SMITH SENIORBIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE) 2000
ELEANOR J LAWHORN PROGRAM TECHNICIAN 2000
ERNEST LESH, JR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2000
EUGENE E MONDRO ASSISTANT CIVIL ENGINEER 2000
FRANK L RIGHTMIER FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2000
FRANK W FISHER ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2000
FRED R KOPPERDAHL ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2000
JACK L WELTON FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2000
JAMES E BUTTS ASSOCIATE INFORMATION SYSTEMS ANALYST (SPECIALIST) 2000
JAMES J ORSI SENIOR BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES) 2000
JAMES P MADDOX ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 2000
JAMES V CREW ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 2000
JANICE L RIOLO EXECUTIVEASSISTANT 2000
JEROME R STALEY SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 2000
JERRY D HEMINGER SENIOR LAND AGENT (SPECIALIST) 2000
JERRY L MENSCH STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 2000
JIMMIE L EICHMAN FISH HATCHERY MANAGER II 2000
JOETTA M STILES FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2000
JOHN D WAITHMAN UNKNOWN 2000
JOHN H HAYES PROGRAM TECHNICIAN 2000
KAREN A OWEN FISH AND WILDLIFE INTERPRETER II 2000
KENNETH A HASHAGEN SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (GENERAL) 2000
LAWRENCE F QUIROLLO BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2000
LEE W MILLER SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 2000
MARGARET A RIGHTMIER OFFICE ASSISTANT (TYPING) 2000
MARIE A REED ASSOCIATE BUDGET ANALYST 2000
MASAYUKI YAMASHITA FISH HATCHERY MANAGER II 2000
MAURICE R FJELSTAD,

JR

ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2000
MERLE R CARPENTER SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 2000
NANCY A WRIGHT ADMINISTRATIVE OFFICER I, RESOURCES AGENCY 2000
PENNY L CARTER OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 2000
PHYLLIS D RAHN OFFICE

TECHNICIAN (TYPING)

2000
RICHARD C EVERETT STAFF SERVICES MANAGER II (MANAGERIAL) 2000
ROBERT BROWN, JR UNKNOWN 2000
RODNEY M HUBLEY FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2000
RONALD W WARNER ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 2000
SUSAN M HAWES OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 2000
TED M HANSEN FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2000
THOMAS A ROGERS FISH HABITAT SPECIALIST 2000
THOMAS B STONE SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE) 2000
TIMOTHY C FARLEY C.E.A. 2000
WALTER C MIGALSKI FISH AND WILDLIFE TECHNICIAN 2000
WAYNE J SCHMIDT EXECUTIVE DIRECTOR, WILDLIFE CONSERVATION BOARD 2000
WILLIAM D SMITH PERSONNEL SPECIALIST 2000
ALICE M KEVO WORD PROCESSING TECHNICIAN 1999
BRUCE G ELLIOTT SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE) 1999
CATHERINE M CRISLER ACCOUNTING TECHNICIAN 1999
CHAREL J CUEVA UNKNOWN 1999
DANIEL O TRANSTRUM UNKNOWN 1999
ERIC R GERSTUNG ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 1999
FRANKLIN G HOOVER ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 1999
GEORGE D NOKES SUPERVISING BIOLOGIST 1999
JAMES E TAYLOR WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR I 1999
JOANN FARLEY WORD PROCESSING TECHNICIAN 1999
JOSEPH E ROBINSON FISH HATCHERY MANAGER I 1999
LAURENCE A MCKIBBEN WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR II 1999
LAURENCE L “BUD”

LAURENT

MARINE BIOLOGIST 1999
ROBERT E NAGEL ADMINISTRATIVE OFFICER III, RESOURCES AGENCY 1999
ROBERT SANDS OIL SPILL PREVENTION SUPERVISOR II 1999
SHEREE L HERNANDEZ ACCOUNTING OFFICER (SUPERVISOR) 1999
SUSAN L WIEST ACCOUNTING OFFICER (SPECIALIST) 1999
SUSANNE K MANLEY OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 1999
TED W WOOSTER STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 1999
TOBY SCHUMOW PERSONNEL SPECIALIST 1999
WILLIAM H WINGFIELD SENIOR FISH PATHOLOGIST 1999
BRUCE J AMADO PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1998
CELESTE C CUSHMAN ASSOCIATE GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST 1998
CHRISTINA R LYNCH OFFICE ASSISTANT (TYPING) 1998
DORIS M WATERMAN UNKNOWN 1998
FRANCES A DE ROSA OFFICE SERVICES SUPERVISOR I (TYPING) 1998
JAMES H SNOWDEN ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 1998
JOANNE MCNAMARA INFORMATION SYSTEMS TECHNICIAN 1998
JOHN J GRANT BIOLOGIST 1998
JOHN M DEINSTADT ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 1998
KENNETH D AASEN SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 1998
KENNETH E ZANZI SUPERVISING BIOLOGIST 1998
LARRY A HARRISON UNKNOWN 1998
LENORA MAHAN OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 1998
LINDA F NITSOS ADMINISTRATIVE OFFICER II, RESOURCES AGENCY 1998
LORRAINE E CLARKE ACCOUNTING TECHNICIAN 1998
MARILYN V BLAINE TELECOMMUNICATIONS SYSTEMS ANALYST I 1998
VALERIE E MCKIVER SECRETARY 1998
WILLIAM E CLARK SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (WILDLIFE) 1998
BARBARA L BANIA ASSOCIATE GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST 1997
BETTY A JONES ACCOUNTANT I (SPECIALIST) 1997
DAVID A HOOPAUGH BIOLOGIST 1997
FREDERICK A MEYER ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 1997
HOPE HAMILTON KALLAI UNKNOWN 1997
JACK D LINN BIOLOGIST 1997
JAMES B MUNTYAN ASSOCIATE PROGRAMMER ANALYST (SPECIALIST) 1997
JAMES H MURPHY PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1997
JOHN M BRODE SENIOR BIOLOGIST SPECIALIST (MARINE/FISHERIES) 1997
JOHN P BARTHOLOMEW ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 1997
KARL S KAHRE ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 1997
KEITH R ANDERSON SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 1997
KENNETH E MILLER BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 1997
LESTER COOMBES,

JR

WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR I 1997
LINDA B MEYER OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 1997
LORRAINE K SCHMIDT PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1997
LYNN H WIXOM ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 1997
MELVYN W ODEMAR ENVIRONMENTAL PROGRAM MANAGER I (SUPERVISORY) 1997
MICHAEL D COCHRAN FISH HATCHERY MANAGER II 1997
ORVILLE SIMMONS FISH HATCHERY MANAGER II 1997
PHIL V HANSEN ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 1997
ROBERT A RADOVICH STAFF ENVIRONMENTAL SCIENTIST 1997
ROBERT W SCHULENBURG UNKNOWN 1997
SABURO SUYENAGA TRACTOR OPERATOR-LABORER 1997
SANDRA L KLIER OFFICE

TECHNICIAN (GENERAL)

1997
STEPHEN V RIFE UNKNOWN 1997
STEVEN B KIMPLE ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 1997
SUSAN L ALEXANDER PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1997
WALTER D WEIDLEIN SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 1997
WELDON E JONES ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 1997
ANN M PORTEN ASSOCIATE PERSONNEL ANALYST 1996
CALVIN H HAMPY WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR I 1996
CRISTOBAL GONZALES WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR II 1996
DANIEL P CHRISTENSON BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 1996
DEBRA L GREENLEE OFFICE SERVICES SUPERVISOR I (TYPING) 1996
DOUGLAS J THAYER ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 1996
ELAINE B WILLIAMS WORD PROCESSING TECHNICIAN 1996
FRED M KEMP PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1996
GERALD T ESKEW PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1996
HOWARD N FOGG ASSOCIATE PROGRAMMER ANALYST (SPECIALIST) 1996
JESSE DALTON UNKNOWN 1996
JOHN R CALAPRICE UNKNOWN 1996
JOHN W SPETH RESEARCH MANAGER II -GENERAL- 1996
KENNETH I GALLAGHER FISH HATCHERY MANAGER II 1996
KRISHAN B LAL UNKNOWN 1996
LEEROY PATTERSON PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1996
MARGUERITE A SALO PROGRAM TECHNICIAN 1996
PAUL W WILD SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 1996
PHILLIP H BAKER ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 1996
R B RENO WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR II 1996
RICHARD J HANSEN ASSOCIATE TOXICOLOGIST 1996
ROBERT E MILLS UNKNOWN 1996
ROBERT R CELENTANO UNKNOWN 1996
SHIRLEY L ATKINSON EXECUTIVE SECRETARY I 1996
STEVE J NICOLA SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (GENERAL) 1996
STEVEN A SCHULTZ MARINE BIOLOGIST 1996
BILLY J YOUNG UNKNOWN 1995
CARL A PEJSA FISH AND WILDLIFE SEASONAL AID 1995
CARYLA J LARSEN UNKNOWN 1995
CHARLES R HAZEL UNKNOWN 1995
CLYDE S EDON ASSISTANT EXECUTIVE DIRECTOR, WILDLIFE CONSERVATION BOARD 1995
CURTIS A HISER FISH HATCHERY MANAGER II 1995
DORIS M CONDOS STAFF SERVICES ANALYST (GENERAL) 1995
FILOMENA G VITALICH OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 1995
FORREST L REYNOLDS SUPERVISING BIOLOGIST 1995
GARY L HORN GAME WARDEN EXCEPT 2 YRS STAFF SERVICES ANALYST (GENERAL) 1995
HARLEY N RAVENCROFT PROGRAM

MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY

1995
JANET L BORANIAN OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 1995
LESLIE C DRAPER PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1995
LINDA A JENKINS OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 1995
MADELEINE A DARCY SUPERVISING LIBRARIAN I 1995
MARY C RED OFFICE ASSISTANT (TYPING) 1995
PAUL M HUBBELL SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 1995
RICHARD F HEIMANN SUPERVISING BIOLOGIST 1995
ROLF E MALL C.E.A. 1995
ROY C CAMOZZI FISH HATCHERY MANAGER I 1995
THOMAS C CARR OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 1995
ADELA S TAYLOR ASSOCIATE PERSONNEL ANALYST 1994
CARLA M MATHIS OFFICE ASSISTANT (TYPING) 1994
CHARLES T DOLAN ADMINISTRATIVE OFFICER III, RESOURCES AGENCY 1994
DAVID C BROWN FISH HABITAT SPECIALIST 1994
DOUGLAS A BRAWNER SENIOR PRINTING TRADES SPECIALIST (GENERAL) 1994
EUGENE A PEABODY BIOLOGIST (WILDLIFE) 1994
GLENN E DELISLE SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 1994
HOWARD T SHAINBERG ASSOCIATE BIOLOGIST (MARINE/FISHERIES) 1994
JAMES D MESSERSMITH C.E.A. 1994
JOHN H SULLIVAN ASSISTANT DEPUTY DIRECTOR 1994
KAREN A RAMSEY PERSONNEL SPECIALIST 1994
LINDA R BILGER ASSOCIATE GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST 1994
MARYLYN S GZYMS ASSOCIATE BUDGET ANALYST 1994
OSCAR M BRANDT UNKNOWN 1994
PATRICIA Y LEWIS TRAINING OFFICER II 1994
RICHARD A THOMPSON FISH HATCHERY MANAGER I 1994
RITA T HOLDEN PERSONNEL SPECIALIST 1994
ROBERT G FICKE ASSOCIATE GOVERNMENTAL PROGRAM ANALYST 1994
ROBERT H BRUEGGEMANN ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 1994
ALMO J CORDONE SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 1993
GILBERTO A RAEL UNKNOWN 1993
GLORIA S QUIROS SUPERVISING LIBRARIAN I 1993
HAROLD K CHADWICK C.E.A. 1993
JOHN M HAYES SENIOR BIOLOGIST SUPERVISOR (MARINE/FISHERIES) 1993
ROBERT R GRIDER FISH HATCHERY MANAGER II 1993
THEODORE T PUGH CUSTODIAN 1993
ARTHUR D BAIN UNKNOWN 1992
BRUCE E ELIASON SENIOR ENVIRONMENTAL SCIENTIST 1992
DONA M SEVERSON WORD PROCESSING TECHNICIAN 1992
DOROTHY A RICKETTS WORD PROCESSING TECHNICIAN 1992
EDWARD M MUSSELMAN PROGRAM

MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY

1992
GERALD W BEDELL FISH HATCHERY MANAGER II 1992
JACK A HANSON UNKNOWN 1992
JANET L MCELRATH ACCOUNTING TECHNICIAN 1992
LAUREDIA M THOMPSON ADMINISTRATIVE OFFICER I, RESOURCES AGENCY 1992
LORETTA M PROCTOR PERSONNEL ASSISTANT II, GOVERNOR’S OFFICE, OPR 1992
RICHARD E PAINTER UNKNOWN 1992
ROBERT J TOTH ASSOCIATE FISH PATHOLOGIST 1992
RONALD E POWELL UNKNOWN 1992
SHOKEN SASAKI UNKNOWN 1992
VIRGINIA A VANDERWALL OFFICE ASSISTANT (TYPING) 1992
WALLACE M GARLAND WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR II 1992
YGNACIO VILLANUEVA STOCK CLERK 1992
ALBERT E NAYLOR GENERAL COUNSEL 1991
ALVIN G RUTSCH ASSISTANT EXECUTIVE DIRECTOR, WILDLIFE CONSERVATION BOARD 1991
ARTHUR W HASELTINE MARINE BIOLOGIST 1991
DIANE L MCCRACKEN OFFICE ASSISTANT (TYPING) 1991
DOLORES J SCHMITT ACCOUNTANT

I (SPECIALIST)

1991
EARL E EBERT MARINE BIOLOGIST 1991
ELDRIDGE G HUNT C.E.A. 1991
ELMER L DALEY TRACTOR OPERATOR-LABORER 1991
ETHEL A HARDWICK UNKNOWN 1991
HAROLD B CLEMENS,

JR

BIOLOGIST 1991
HENRY F OLIVA TRACTOR OPERATOR-LABORER 1991
JAMES H RYAN UNKNOWN 1991
JEANNE K FUJITANI ACCOUNTING TECHNICIAN 1991
JOE S UROKOGATA MATERIALS AND STORES SPECIALIST 1991
JOHN L SPARKS PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1991
JOYCE C UNDERHILL MANAGEMENT SERVICES TECHNICIAN 1991
LARRY J BOTTROFF UNKNOWN 1991
PAUL T JENSEN SPECIAL

ADVISOR, SCIENCE AND ENVIRONMENTAL PROGRAMS

1991
PHILLIP G SWARTZELL MARINE BIOLOGIST 1991
ALAN M CRAIG ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 1990
CAROL L HOLDEN SENIOR STENOGRAPHER 1990
DIXIE J NOWELL UNKNOWN 1990
DOROTHY A PEARSON OFFICE ASSISTANT (TYPING) 1990
EDWIN “PHIL”

P PISTER

FISHERIES BIOLOGIST 1990
EVELYN L ST AMANT SECRETARY 1990
HAROLD A MCKINNIE BIOLOGIST (WILDLIFE) 1990
HAROLD C CRIBBS EXECUTIVE DIRECTOR, FISH AND GAME COMMISSION 1990
JAMES A ST AMANT ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 1990
JAMES O RILEY, JR FISH HATCHERY MANAGER II 1990
JIMMY L WHITE TRAINING OFFICER II 1990
JULIA DOMINGUEZ KEY DATA OPERATOR 1990
MARIGENE H DELONG DISPATCHER-CLERK 1990
PRESTON L JOHNS ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 1990
DOYLE E GATES MARINE RESOURCES MANAGER 1989
LEO PYSHORA ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 1989
LUPE ARENAS SENIOR ACCOUNT CLERK 1989
MARY A BERNARD SENIOR ACCOUNT CLERK 1989
MARY L COSTA OFFICE ASSISTANT (TYPING) 1989
MICAELA WOLFE WORD PROCESSING TECHNICIAN 1989
MIKE FARMER UNKNOWN 1989
RICHARD A WEAVER ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 1989
ROBERT E DIVINE,

SR

PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA

BAY-DELTA AUTHORITY

1989
ROBERT L VERNOY BIOLOGIST (WILDLIFE) 1989
TED P VANDESANDE ASSOCIATE HYDRAULIC ENGINEER 1989
TOM JOW BIOLOGIST 1989
WILLIAM B ROWAN UNKNOWN 1989
DWIGHT K VARELA UNKNOWN 1988
JOSEPH ROJAS DECKHAND FISH AND GAME BOAT 1988
LILY C WONG LABORATORY TECHNICIAN II -ANIMAL PATHOLOGY- 1988
NORMAN E CASTO PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1988
STANLEY N NYE PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1988
VIRGINIA L MCGRUDER UNKNOWN 1988
WATSON B BURKHEAD ADMINISTRATIVE

OFFICER II, RESOURCES AGENCY

1988
WILLIAM F VAN WOERT FISH HABITAT SPECIALIST 1988
ALMA Y KOYASAKO EXECUTIVE SECRETARY I 1987
CHARLES C YOUNG,

JR

FISH HABITAT SUPERVISOR 1987
DANIEL W GOTSHALL SENIOR MARINE BIOLOGIST 1987
EMIL J SMITH, JR BIOLOGIST 1987
FREDRIK A ANDAL CHIEF ENGINEER FISHERIES VESSEL 1987
GORDON C ASHCRAFT,

JR

WILDLIFE HABITAT SUPERVISOR II 1987
HAROLD F KOPP PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1987
HARUKO H URABE SECRETARY 1987
KENNETH F MAIS UNKNOWN 1987
PAUL A LANCRAFT PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1987
THERESA C BUICKEROOD UNKNOWN 1987
ALDEN M CLEVELAND WILDLIFE HABITAT ASSISTANT 1986
CEASEAR B GLENN PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1986
CHERYL KELLER OFFICE TECHNICIAN (TYPING) 1986
DAVID W ROGERS UNKNOWN 1986
DOROTHY M KLEINECKE UNKNOWN 1986
KENNETH L BREWER FISH HATCHERY MANAGER II 1986
MICHAEL A LONICH MATE, FISH AND GAME VESSEL 1986
REGINALD B LUCAS UNKNOWN 1986
ROBERT C PAYTON UNKNOWN 1986
SIGURD D SANDERS PROGRAM MANAGER II, CALIFORNIA BAY-DELTA AUTHORITY 1986
DONNA M HOVLAND UNKNOWN 1985
DONNA M WENTZEL UNKNOWN 1985
DOROTHY SCHNEIDER UNKNOWN 1985
JOHN W WENTZEL BIOLOGIST 1985
MANLEY W INLAY BIOLOGIST 1985
TOM E RAMSEY UNKNOWN 1985
DEON L HAMILTON UNKNOWN 1984
DONALD H FOWLER UNKNOWN 1984
EDITH H KNUTSON UNKNOWN 1984
ELDON A FRIEDRICHSEN UNKNOWN 1984
ELLSWORTH C FULLERTON DIRECTOR (WORKED AS A WARDEN-PROMOTED TO CHIEF) 1984
FRED C PATTERSON UNKNOWN 1984
HAROLD T HARPER BIOLOGIST 1984
LORA A VICENTE UNKNOWN 1984
ROBERT C THARRATT BIOLOGIST 1984
VICTOR C SIMPSON ASSOCIATE BIOLOGIST (WILDLIFE) 1984
BART V HODGES UNKNOWN 1983
CHARLES TOBI UNKNOWN 1983
RICHARD B WAGNER UNKNOWN 1983
WALTER J LONG UNKNOWN 1983
BARBARA J BECK UNKNOWN 1982
EVA L ANDERSON UNKNOWN 1982
JOHN H ROWELL UNKNOWN 1982
JOHN M PARRISH BIOLOGIST 1982
RAYMOND L WILDE BIOLOGIST 1982
ROBERT MARGOSAN UNKNOWN 1982
ROBERT S MENCHEN UNKNOWN 1982
SHIGEKO R TAKATA UNKNOWN 1982
SHIRLEY A WADEKAMPER SECRETARY 1982
CHARLES K FISHER,

JR

UNKNOWN 1981
EDWARD C GREENHOOD SENIOR

MARINE BIOLOGIST

1981
HOWARD R LEACH BIOLOGIST 1981
ROBERT D WILL UNKNOWN 1981
VIRGINIA A ADDOTTO UNKNOWN 1981
CHARLES H MEACHAM UNKNOWN 1980
PHYLLIS MILLER UNKNOWN 1980
ROBERT R BELL SENIOR

MARINE BIOLOGIST

1980
DWIGHT M MARRIOTT UNKNOWN 1979
LESLIE F EDGERTON EXECUTIVE

DIRECTOR, FISH AND GAME COMMISSION

1979
MARGUERITE M JORDAN UNKNOWN 1979
MILDRED TROOP UNKNOWN 1978
GERALD R HOLMAN UNKNOWN 1977
LOIS E SLOAN UNKNOWN 1977
ROBERT F ELWELL SENIOR

FISHERIES BIOLOGIST

1977
EDGAR A BEST SENIOR

FISHERIES BIOLOGIST

1976
JUNE E DEWEY UNKNOWN 1975
RUTH A TURNER UNKNOWN 1973

 

If
you prefer to call, call me at 916-240-9302